Miro – geometryczna kąpiel w złocie

Czwartym punktem na Szlaku Jedwabnym czyli najnowszej kolekcji jest model Miro.

Jak już wiele razy pewnie wspominałam bardzo lubię sztukę współczesną, surrealizm i wszystkie nieoczywiste formy wyrazu w sztuce. Odwiedzając różne miasta na świecie zawsze staram się zajrzeć do lokalnych galerii lub muzeów sztuki nowoczesnej, tak też było podczas mojego pobytu w Barcelonie, gdzie spędzałam wakacje z przyjaciółką Martą kilka lat temu.

Miasto zachwyca pod każdym względem – architektury, jedzenia, ludzi, widoków i oczywiście sztuki. W Barcelonie byłyśmy już obie wcześniej dlatego wszystkie podstawowe atrakcje jak Sagrada Familia, Park Guell czy architekturę Gaudiego – Casa Batllo i Casa Mila miałyśmy już zaliczone. I tak poszukując czegoś czego jeszcze nie widziałyśmy trafiłyśmy na Fundació Joan Miró – muzeum sztuki współczesnej poświęcone Joanowi Miró, zlokalizowane na wzgórzu Montjuïc z przepięknym widokiem na Barcelonę.

Muzeum zafascynowało i rozbawiło mnie swoją nietypową ekspozycją, ale też sama idea powstania tego miejsca i fundacji im. Jeana Miro jest piękna. Według zamysłu obiekt ma zachęcać młodych artystów do eksperymentowania ze sztuką współczesną. Od 2007 roku fundacja przyznaje nagrodę im. Joana Miró. Przyznawana jest co dwa lata artyście współczesnemu, którego twórczość charakteryzuje się taką samą wolnością, innowacyjnością i zaangażowaniem, jakie charakteryzowały sztukę Miró. Prace młodych artystów można oglądać w specjalnej przestrzeni muzeum „Espai 13”.

To wspaniałe miejsce, jego idea i eksponaty zainspirowały mnie do stworzenia modelu Miro – kolorowych, nieco geometrycznych wzorów otoczonych złotymi metalizowanymi sznurkami soutache. Powstały kolczyki w różnych wielkościach i kształtach oraz choker, bransoletka i pierścionki. Z kamieni wykorzystałam turkus tybetański, szmaragd, cytryn, złote hematyty i pudrowo różowe koraliki.

Biżuterię zobacz tutaj -> MIRO

O właściwościach kamieni poczytacie tutaj -> WŁAŚCIWOŚCI KAMIENI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Przewijanie do góry